Teraz czytasz: Tężnia solankowa – co to jest i jak działa?

Tężnia solankowa – co to jest i jak działa?

Tężnia Solankowa- co to takiego?

Tężnie solankowe to konstrukcje, które pierwotnie wykorzystywano do zagęszczania solanki w procesie pozyskiwania soli kuchennej. Z biegiem lat ich funkcja ewoluowała – dziś tężnie pełnią przede wszystkim rolę obiektów rekreacyjno-zdrowotnych, zyskując coraz większą popularność w całej Polsce.
Choć kiedyś były kojarzone głównie z uzdrowiskiem w Ciechocinku, obecnie można z nich korzystać w wielu miejscach w Polsce – zarówno w przestrzeni publicznej jak i w różnego rodzaju obiektach hotelowych czy ośrodkach spa.
W tężniach wykorzystywane są naturalne wody lecznicze, potocznie nazywane solankami.
Charakteryzują się one wysoką zawartością minerałów, a szczególnie cenione są te zawierające jony jodkowe i bromkowe pochodzące ze złóż w Dębowcu.

Tężnia Solankowa- jak działa?

Obecnie na rynku dostępne są dwa główne typy tężni solankowych: klasyczne, nawiązujące do dawnych metod pozyskiwania soli, oraz nowoczesne, ultradźwiękowe.
Czym się różnią i jak działają?

Tężnie tradycyjne
Tradycyjne tężnie solankowe to konstrukcje wykonane zazwyczaj z drewna i wypełnione gałązkami tarniny. Mechanizm ich działania polega na pompowaniu solanki na szczyt tężni, a następnie grawitacyjnym spływaniu solanki po powierzchni gałęzi. Podczas tego procesu część solanki odparowuje, tworząc w otoczeniu tężni mikroklimat.
Warto jednak zaznaczyć, że efektywność działania tego typu tężni zależy w dużym stopniu od warunków atmosferycznych. Najlepsze efekty inhalacyjne uzyskuje się w ciepłe i wietrzne dni, gdy powietrze wokół tężni sprzyja intensywnemu parowaniu i unoszeniu się aerozolu solankowego.

Tężnie ultradźwiękowe
W nowoczesnych tężniach wykorzystywana jest technologia ultradźwiękowa, która umożliwia rozbijanie solanki na mikroskopijne cząsteczki, tworzące suchy aerozol. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie wysokiego stężenia leczniczych pierwiastków w powietrzu, niezależnie od pogody. Dodatkowym atutem jest cicha praca i możliwość budowy tężni solankowej wewnątrz pomieszczeń.

Co je różni?
W tradycyjnych tężniach solanka pracuje w obiegu zamkniętym — pompowana jest na szczyt tężni, spływa po tarninie do zbiornika, a następnie cykl się powtarza aż do momentu wymiany solanki.
W tym czasie solanka zbiera zanieczyszczenia zarówno z tarniny, jak i z powietrza, co wymaga jej późniejszej utylizacji. Dodatkowo, w trakcie eksploatacji z solanki odparowują lotne związki, w tym cenny jod, co prowadzi do obniżenia walorów prozdrowotnych mikroklimatu tężni.

Tężnia ultradźwiękowa działa inaczej — każdy mililitr solanki jest używany tylko raz, a dzięki zastosowaniu generatorów, zużycie surowca jest znacząco niższe. Takie podejście jest bardziej prozdrowotne, ekologiczne, przyjazne dla środowiska i pozwala na redukcję kosztów związanych z utrzymaniem obiektu.

Produkty zabłocka

Sprawdź także

Nasze inne produkty na bazie solanki jodow-bromowej,
które mogą Cię zainteresować

Wytwarzane w wyjątkowej tradycyjnej warzelni panwiowej w Dębowcu

Aktualności
Przeczytaj także

Zapraszamy do odwiedzenia naszego bloga, gdzie znajdziesz
najnowsze informacje i artykuły

Śledź nasze wpisy, aby dowiedzieć się więcej