zablocka.pl

Błędy popełniane podczas inhalacji

Inhalacje są od lat stosowane w medycynie niezależnie od regionu świata. To bowiem skuteczny sposób zwłaszcza w przypadku leczenia dolegliwości obejmujących drogi oddechowe.

Dla zwiększenia efektywności takich zabiegów wymyślono tzw. inhalatory, które są polecane zarówno przez lekarzy, jak i użytkowników. Trzeba jednak wiedzieć, jak ich używać, aby zapewnić sobie wysoką skuteczność kuracji. Poniżej wymieniliśmy błędy popełniane podczas inhalacji.

Co to jest inhalacja i najczęstsze błędy popełniane w jej trakcie

Inhalacja to, mówiąc w skrócie, oddychanie oparami danego roztworu. Stosuje się w tym celu różne specyfiki, zazwyczaj naturalne. Może chodzić o napar rumiankowy, szałwiowy czy też dostępną w naszej ofercie mgiełkę solankową lub sól termalną.

Inhalacje są najpopularniejsze podczas przeziębień, zwłaszcza w przypadku dzieci, ponieważ cechują się stosunkowo wysokim poziomem bezpieczeństwa. Dlatego sprawdzą się, nawet jeśli maluch ma uczulenie na jakikolwiek składnik tradycyjnych leków

W grypie i przeziębieniu świetnie sprawdzi się nasza mgiełka solankowa, która jest odpowiednia praktycznie dla każdego. Inhalowanie nią stanowi szczególnie skuteczny sposób na zwalczenie uporczywych dolegliwości, ponieważ przez wyższą temperaturę i wilgoć oskrzela dodatkowo rozszerzają się, dzięki czemu przyswajalność jodu się zwiększa.

Błędy w trakcie inhalacji – inhalacja tradycyjna

W przypadku niskiej temperatury roztworu inhalacja będzie nieskuteczna, ponieważ pary może być za mało. Ponadto substancja szybko przestanie parować, a więc zabieg nie osiągnie dostatecznej efektywności.

Tradycyjna inhalacja wymaga podgrzania roztworu w garnku, a następnie nachylenia się nad nim z ręcznikiem na głowie. Dzięki temu większość pary trafia do dróg oddechowych. Ponadto roztwór tak szybko się nie wystudzi.

Inhalacja – najczęstsze błędy w trakcie korzystania z inhalatora

Inhalacja za pomocą inhalatora polega na przystawieniu ustnika do twarzy. Jeśli ten element będzie posiadać niewłaściwy rozmiar lub kształt, to zabieg nie osiągnie wysokiej skuteczności, a część cennej pary zostanie zmarnowana. To sprawa warta uwagi zwłaszcza w przypadku dzieci, ponieważ niektóre urządzenia mogą być wyposażone wyłącznie w ustnik dla dorosłych, a wtedy nie sprawdzą się najlepiej w przypadku kilkuletniego malucha. Wykorzystuje się też bardziej kompleksowe rozwiązanie, a więc maski. Dzięki nim para trafia zarówno do ust, jak i nosa chorego.

Trzeba zawsze pamiętać o tym, że inhalator jest używany przez chorych, a więc mogą się w nim znajdować liczne zanieczyszczenia. Niestety, wiele osób oczyszcza wyłącznie komorę na lek/solankę. Natomiast trzeba pamiętać także o reszcie sprzętu. W urządzeniu znajdować się mogą liczne wirusy i bakterie. Po każdym użyciu zaleca się wykonanie dezynfekcji.

Inhalator pozwala na przeprowadzenie inhalacji w różnych pozycjach. Nie zaleca się wykonywania zabiegu w trakcie leżenia, ponieważ mgiełka nie będzie z łatwością docierać do dróg oddechowych. Eksperci zalecają zazwyczaj siedzenie w trakcie całego procesu.

Błędy podczas inhalacji – nieprawidłowe przygotowanie roztworu

Przygotowując roztwór, zawsze trzeba pamiętać o odpowiednim stężeniu. W przypadku podawania leków należy przeczytać dokładnie ulotkę. Natomiast wybierając naszą mgiełkę solankową, zalecamy korzystanie z nierozcieńczonego płynu. Natomiast, jeśli stan pacjenta nie jest szczególnie poważny, można przygotować roztwór z dodatkiem wody.

Mgiełka solankowa idealna na różne schorzenia

Wiedząc, jak wykonać poprawnie inhalację, warto przygotować się na przyjście ewentualnej choroby i zaopatrzyć się w naszą mgiełkę solankową. Ten produkt wspomaga pracę górnych dróg oddechowych, a zawarte w nim składniki mineralne wspierają funkcjonowanie całego organizmu. Można go stosować także w dolegliwościach zatok.

Nasza solanka jest pobierana ze źródeł znajdujących się 500 m pod ziemią i przez miliony lat nie miała styczności ze światem zewnętrznym. Dlatego cieszy się tak dobrymi właściwościami, a jednocześnie doskonałymi opiniami specjalistów.