zablocka.pl

Czym robić inhalacje?

Leki – bardzo podobnie jak choroby – mogą przybierać różne postaci. To, w jaki sposób aplikowane są substancje lecznicze, zależy od wielu czynników, m.in. skuteczności preparatu z użyciem danej metody czy też zastosowaniu leku. Niektóre lekarstwa działają „punktowo”, co oznacza, że najlepszy efekt będzie, jeśli zostaną podane w okolice miejsca, gdzie znajduje się źródło infekcji/choroby. Wiele osób lekarstwa kojarzy wyłącznie z tabletkami i syropami, jednak na rynku istnieje wiele preparatów, które przeznaczone są do wdychania – i podane właśnie w ten sposób przynoszą najlepsze efekty. Zabieg wdychania lekarstwa za pomocą specjalnego urządzenia nazywamy inhalacją. Czym można robić inhalację i kiedy należy wykorzystać do tego zabiegu odpowiednie urządzenie? Na te pytania odpowiedzi umieściliśmy w poniższym tekście, do którego lektury serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Czym wykonać inhalację u dziecka?

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się czym robić inhalację u dzieci. Specjaliści doskonale wiedzą, że rozwijające się ciało kilkulatka jest zbudowane inaczej niż ciało dorosłego człowieka, w związku z czym trzeba zastosować dostosowane dla dzieci rozwiązania.

Inhalację u dzieci można przeprowadzić na kilka różnych sposobów. Przede wszystkim zaleca się inhalacje metodami prostymi i naturalnymi, czyli takie, które nie wymagają wykorzystania inhalatora czy nebulizatora. Jak w takiej sytuacji przeprowadzić ten proces?

Najprostszym i jednocześnie jednym z najskuteczniejszych sposobów na przeprowadzenie inhalacji u dziecka jest tzw. parówka. Metoda ta jest doskonale znana wszystkim babciom, gdyż była ona powszechnie stosowana w czasach, kiedy nie było łatwego dostępu do sprzętu medycznego, a domowe/prywatne inhalatory i nebulizatory jeszcze nie były dostępne w regularnej sprzedaży. Parówkę wykonuje się poprzez wlanie gorącej wody do naczynia i dodanie do niej olejku eterycznego lub ziół o określonym działaniu, po czym należy nachylić się nad parującą mieszanką. W celu zwiększenia efektywności takiego działania nakrywa się głowę np. ręcznikiem – dzięki temu para jest bardziej skoncentrowana i nie ucieka w powietrze. Polecamy naszą Mgiełkę Solankową, która jest gotowym produktem do robienia parówek, wystarczy ją bowiem wlać do garnka i zagotować.

Specjalnie dla dzieci zaprojektowano również plastry lecznicze do inhalacji, które można nakleić na klatkę piersiową. Zawierają one dawkę leku/olejków eterycznych, które są powoli uwalniane po otwarciu opakowania i naklejeniu plastra w odpowiednim miejscu. Świetnie sprawdzają się w przypadku kataru czy zapalenia zatok. Ponadto ich ogromną zaletą jest to, że można z nich korzystać w trakcie snu.

Do dyspozycji rodziców pozostają także nebulizatory, czyli współczesne urządzenia do inhalacji. Zamiast gorącej wody czy pary w procesie nebulizacji wykorzystywana jest delikatna mgiełka, która zawiera dokładnie rozdrobnione cząsteczki leku. Rozbicie leku w ten sposób – nawet w mniejszej dawce – powoduje jego szybsze i lepsze działanie. Dzieje się tak, gdyż mniejsze drobinki zdecydowanie łatwiej docierają w odpowiednie miejsca, gdzie rozwija się choroba.

O której godzinie robić inhalację u dziecka?

Specjaliści potwierdzają, że najlepszy czas, aby przeprowadzić dziecku inhalację, ma miejsce na krótko przed snem. Wynika to z faktu, iż w czasie odpoczynku lek działa zdecydowanie lepiej, a do tego inhalacja często działa również doraźnie, zapewniając czasową ulgę w chorobie, dzięki czemu maluchowi jest zdecydowanie łatwiej zasnąć.

Kiedy nie robić dziecku inhalacji?

Oprócz zaleceń, w przypadku różnych metod inhalacji znajdują się również przeciwwskazania. Należy pamiętać, że w przypadku, kiedy u dziecka występuje problem z krwawieniem z nosa, nie należy przeprowadzać inhalacji – może ona je zintensyfikować, co doprowadzi do poważniejszych problemów.

Czym robić inhalację przy różnych schorzeniach?

Czym robić inhalacje na zatoki? W przypadku schorzeń w tym miejscu najlepiej sprawdzają się klasyczne metody, takie jak popularna „parówka” ze specjalnymi solami. Wiele osób zadaje też pytanie „czym robić inhalacje na katar”? Tutaj doskonale sprawdzą się oprócz soli olejki eteryczne i zioła. A czym robić inhalację na kaszel? Zdaniem specjalistów i nie tylko, na kaszel najlepiej działają olejki – eukaliptusowy oraz lawendowy, rozmarynowy lub pichtowy. Wszystkie je można stosować zarówno z metodami domowymi, jak i używając nebulizatora.