zablocka.pl

Inhalacje a nebulizacje - czym się różnią?

Leki można podawać na różne sposoby. Część stosuje się dożylnie, część doustnie, jeszcze inne podskórnie lub za pomocą wdychania. Ta ostatnia metoda podawania leków jest najczęściej stosowana w przypadku lekarstw na problemy z górnymi drogami oddechowymi (zapalenie zatok, katar, kaszel). Wyróżniamy dwa sposoby aplikacji leków tą drogą – inhalację i nebulizację. Obie mają ze sobą sporo wspólnego, ale posiadają także różnice. Jeżeli poszukujesz informacji na temat tego, czym charakteryzują się obie te metody, to jesteś teraz w odpowiednim miejscu. Postanowiliśmy zebrać najważniejsze informacje dotyczące zarówno inhalacji, jak i nebulizacji, a następnie połączyć je w spójnym i konkretnym artykule, do którego lektury zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Czym charakteryzuje się inhalacja?

Inhalacja stosowana jest od setek lat w medycynie i nie tylko. Co więcej – bardzo dużo osób kojarzy proces krótkotrwałej inhalacji przy użyciu niewielkiego, manualnego inhalatora u osób, które cierpią na astmę. Główną cechą charakterystyczną inhalacji jest to, że można ją przeprowadzać “na sucho”. W trakcie tej czynności wdychamy lek, który może mieć postać proszku, roztworu czy zawiesiny. Z każdym wdechem zażywamy odrobiny lekarstwa wraz z powietrzem. Dzięki takiemu działaniu podawana dawka leku jest równomiernie rozłożona w czasie, a do tego lekarstwo dotrze tam, gdzie będzie działać najlepiej.

Inhalację można również wykonać z użyciem pary, tzw. parówkę. Jest to stara metoda, która polega na zalaniu specjalnych soli lub ziół gorącą wodą, a następnie nachylenie się nad wypełnionym mieszanką naczyniem i przykrycie zarówno głowy, jak i naczynia ręcznikiem. Wdychając unoszącą się w górę parę, dostarczamy w konkretne punkty w naszym ciele substancje o działaniu leczniczym.

Czym jest nebulizacja?

Nebulizacja to nieco bardziej nowoczesne spojrzenie na proces, jakim jest inhalacja. Jej główną zaletą jest to, że mogą z niej bez problemu korzystać nawet małe dzieci – na rynku dostępne są specjalne urządzenia, znane jako nebulizatory. Te niewielkie sprzęty generują delikatną mgiełkę, która zawiera w sobie cząsteczki lekarstwa, a następnie transportują ją do maski, skąd wdychana jest przez użytkownika urządzenia. W przypadku nebulizatorów stosuje się wyłącznie preparaty lecznicze w postaci płynnej, gdyż tylko z takich można z powodzeniem wytworzyć aerozol bez większych problemów.

Czym się różni nebulizacja od inhalacji?

Wiele osób zastanawia się: “inhalacja a nebulizacja – co wybrać?”. Jeśli chodzi o podjęcie tej decyzji, to całkiem sporo zależy od różnych czynników – przede wszystkim od rodzaju leku, który musimy przyjmować. Jak już zostało wspomniane, nebulizator poradzi sobie wyłącznie z preparatami w formie płynnej, natomiast inhalator świetnie sprawdzi się w przypadku proszków i zawiesin. Inhalację można przeprowadzić bez użycia dodatkowych urządzeń, wykorzystując przedmioty, które mamy w domu, natomiast aby móc skorzystać z nebulizacji, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt – w tym przypadku nebulizator.

Nebulizacja a inhalacja – jakie jeszcze różnice występują? Mówiąc na temat inhalacji, odnosimy się do dosyć szerokiego spektrum, gdyż sposobów inhalacji jest całkiem sporo, natomiast w przypadku nebulizacji zawsze mowa o tym samym. Inhalację można bowiem przeprowadzić z użyciem proszków, pary wodnej, roztworu leku czy aerozolu, w przypadku nebulizacji możliwe jest tylko to ostatnie.

Kiedy lepiej sprawdzi się nebulizacja?

Znamy już różnice w obu metodach aplikowania lekarstw, zatem która z nich sprawdzi się lepiej? Odpowiedź brzmi – to zależy. Niektóre z leków dużo lepiej działają w formie suchej, przeznaczonej do inhalacji, inne zaś nadają się wyłącznie do nebulizatora. Nebulizacja to świetna alternatywa inhalacji dla dzieci – zabieg ten nie obciąża mocno organizmu, a do tego trwa krótko i jest całkowicie bezbolesny. Te wszystkie detale mają wpływ na to, czy dziecko komfortowo się czuje w trakcie aplikowania leku, co również ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia.