zablocka.pl

Sole do kąpieli i inhalacji

Miałem ostatnio okazję zobaczyć grotę solną – jak mnie zapewniano „nowego typu” Ten nowy typ polegał na tym że ściany nie były tradycyjnie wyłożone cegłami solnymi nie było w nim też ani mini tężni, ani kaskady ani nawet fontanny solankowej.Natomiast działał tam tzw generator solny. Według zapewnień obsługi jest to rewelacyjne urządzenie które rozdrabnia drobinki soli do tak małych wielkości, dzięki którym znakomicie wnikają one do dróg oddechowych. W generatorze stosowana jest sól himalajska która zawiera bardzo dużą koncentrację jodu i innych pierwiastków w tym żelaza i dlatego efekty zdrowotne będą widoczne już po jednym pobycie w grocie. Byłem szczerze zaskoczony i zdumiony pewnością siebie i entuzjazmem z jakim zapewniano mnie o skuteczności i dobroczynnym działaniu pobytu w tej grocie solnej i tym jaką ma ona przewagę nad innymi podobnymi przybytkami. Niestety entuzjazm obsługi był jedynym argumentem jakim ona dysponowała. Brak im było jakiejkolwiek nawet podstawowej wiedzy w sprawach w których z wielkim przekonaniem i zaangażowaniem informowali.
Nie potrafiono wskazać ile jodu jest w tej rewelacyjnej soli himalajskiej?
Czy drobinki soli które wnikną do dróg oddechowych nie będą działały drażniąco?
Czy sól osadzając się w drogach oddechowych nie spowoduje ich wysuszenia i bólu?
Co się będzie działo jak składniki soli himalajskiej np. żelazo osadzi się w płucach?

Zawsze w dziejach było tak że każdy zachwalał swój towar który oferował innym. Istnieją trendy, mody, przyzwyczajenia dzięki którym pewne wyroby uznawane są za lepsze od innych. Jednakże w obecnych czasach w dobie nauki i internetu bardzo łatwo wszystko zbadać, porównać i zweryfikować. W internecie bardzo szybko znalazłem  informacje o soli himalajskiej i moje zdumienie coraz bardziej rosło bo okazuje się, że sól himalajska:

  • jest to najzdrowsza i najczystsza sól na ziemi

  • kryształy tej soli mają  najdoskonalszą geometryczna strukturę

  • sól ta w swej doskonałej formie nazywana jest halitem

  • posiada najbogatszą zawartość 84 składników

  • jest solą króla w przeciwieństwie do soli kamiennej dostępnej zwykłym obywatelom

  • jest nieskazitelnie czysta

  • w przeciwieństwie do szkodliwego chlorku sodu ma właściwości pro zdrowotne

Nie będę już przytaczał dalszych bzdur o „rewelacyjnych” właściwościach tej soli aby nie kompromitować autorów tych słów i nie obnażać ich ignorancji.

Trudno znaleźć informację o składzie chemicznym soli himalajskiej a tylko porównanie składów pozwalałoby ją scharakteryzować i odnieść do innych – tych zwykłych soli.

Niestety nawet sprzedający tę sól nie dysponują badaniami jej składu chemicznego.

Uzyskałem jedynie informację, że jest w niej o zgrozo aż 96 % tego tak szkodliwego chlorku sodu a dodatkowo wapń, magnez, żelazo, cynk, potas i dalsze ok. 60 pierwiastków.

A co z jodem ? Nie uzyskałem precyzyjnej informacji czy i ile miałoby go w niej być .

Ponieważ musiałem cierpliwie wysłuchać bardzo długiej informacji o wyższości tej soli nad innymi, pozwoliłem sobie na spostrzeżenie, że taki skład chemiczny posiada większość wydobywanych z głębi ziemi soli kamiennych w tym wydobywana w Polsce  Kłodawska. I tutaj usłyszałem coś co mnie zdumiało – “ale sól himalajska ma ajurwede.”

O ile jestem w stanie dyskutować o walorach stojąc na gruncie wymiernych porównywalnych czynników jak np. składu chemicznego, to w momencie kiedy w XXI wieku argumentem w dyskusji ma być wiara w siły nadprzyrodzone to jest to koniec dyskusji.

Jaka jest zatem prawda o soli himalajskiej.

Halit to po łacinie znaczy sól i sól himalajska nie ma jakiegoś wyjątkowego halitu ale taki sam chlorek sodu NaCl jak każda bez wyjątku sól na ziemi.

Stężenie poszczególnych pierwiastków nie odbiega od występujących w innych solach kamiennych.

Tak jak np. wyjątkiem i osobliwością jest najwyższe w świecie stężenie potasu w soli z Morza Martwego i w soli Kłodawskiej. Z kolei najwyższe w świecie stężenie jodu zawiera Zabłocka sól termalna.

Sól himalajska nie ma w swym składzie żadnego pierwiastka który byłby w stężeniu większym nadającym jej jakąś szczególną właściwość. Na pewno sól ta nie zawiera w swym składzie jodu jak wszystkie sole kamienne. Większe ilości jodu posiadają jedynie te sole które są warzone z wydobywanej z głębi ziemi solanki jodowo-bromowej.

Natomiast sól ta ma ładny różowy kolor podobny zresztą do wielu soli kamiennych np. kłodawskiej.  Ale kolor  daje niestety wyłącznie efekty wizualne a nie zdrowotne bo jest on spowodowany zanieczyszczeniami tej soli szczególnie znajdującym się w niej kwarcytach.

Biorąc to pod uwagę nie jest to na pewno najczystsza sól na ziemi.

A czy najzdrowsza ?

Ocena zawsze należy dla nas i każdy może tę opinię zweryfikować.

Co zatem z używaniem tej soli w inhalatorach solnych ?

Osobiście bym odradzał. Chyba że ktoś wiarygodnie wyjaśni czy sól ta nie będzie działała drażniąco w drogach oddechowych, czy nie spowoduje ona ich wysuszenia i co się będzie działo jak zanieczyszczenia tej soli w szczególności kwarc i żelazo osadzą się w oskrzelach.

Pomysł używania generatorów soli do inhalacji wydaje mi się być bardzo kontrowersyjny.

Badania medyczne wykazały, że wdychanie zbyt dużej ilości soli wiąże się z ryzykiem doprowadzenia do tzw skurczu oskrzeli. Nadto sól ta dostanie się do organizmu a zalecane jest raczej ograniczanie jej spożycia z uwagi na wywoływane przez nią dolegliwości jak np nadciśnienie.

Ale jak zawsze można sprawdzić, zobaczyć i zweryfikować czy generator solny przynosi efekty i korzyści dla organizmu.

Opierając się na swoim doświadczeniu uważam, że najlepsze są stare sprawdzone i najprostsze metody inhalacji i nawilżania dróg oddechowych.

Inhalacja jest rodzajem zabiegu leczniczego stosowanym od najdawniejszych czasów.

Dla jej skuteczności i osiąganych efektów istotne jest to czego do niej użyjemy.

Możemy stosować: zwykłą wodę, olejki eteryczne, sól fizjologiczną, sole lecznicze, wodę morską lub solankę jodowo-bromową jaką jest Zabłocka Mgiełka solankowa.

Każda z nich ma swoje zalety i wady i efekty ich stosowania będą zróżnicowane.

Aby inhalacja miała walory lecznicze musi zadziałać jakiś czynnik, składnik, surowiec pełniący rolę substancji czynnej, aktywnej działającej leczniczo.

Może to być składnik olejku eterycznego, soli wody lub solanki.

W przypadku Zabłockiej Mgiełki solankowej składnikami czynnymi działającymi leczniczo są  są jod i brom. Pierwiastki te mają bardzo istotny, udowodniony w badaniach medycznych, wpływ na prawidłową pracę: gardła, krtani, zatok, oskrzeli i płuc.

Kolejnym ważnym czynnikiem dla inhalacji jest stężenie tych substancji aktywnych a więc jodu i bromu.

W Polsce za solanki jodowe uważa się już takie które mają w 1 litrze 1 miligram tego pierwiastka.

Jaka będzie skuteczność w terapii takiej solanki ?. Odwołam się do porównania.

Za napój alkoholowy uznamy taki który zawiera w 1 litrze już 1% alkoholu.

Wypijmy zatem po szklance napoju zawierającego alkoholu: 1% , piwa zawierającego 5%, wina z 12%, wódki z 35 % i spirytusu z 98% stężeniem alkoholu.

Bardzo łatwo będzie określić efekt „znieczulający” takiego eksperymentu.

Dokładnie taki sam będzie efekt skuteczności inhalacji w zależności od tego jakie będzie stężenie jodu w roztworze.

Zabłocka Mgiełka solankowa jest odpowiednikiem spirytusu, gdyż w 1 litrze zawiera ponad 110 mg jodu i ponad 120 mg bromu. Nadto bardzo wysokie stężenie działających antyalergicznie wapnia i magnezu.

Jest to produkt sprawdzony i od lat stosowany w lecznictwie uzdrowiskowym w terapii zarówno dzieci jak i dorosłych.
Zabłocką Mgiełkę solankową można stosować w nebulizatorach i inhalatorach które rozdrabniają ja na mikroskopijne cząstki które wnikają głęboko w oskrzela.

Cząstki te zawierają w swym składzie zarówno sól jak i jod i brom. Istnieje możliwość wdychania samego jodu, bromu, wapnia i magnezu z pominięciem soli.

Jest to najstarszy i najbardziej efektywny rodzaj inhalacji tzw parówka. Wystarczy zagotować Zabłocką Mgiełkę solankową w garnku pod przykrywką.

A następnie nakryć głowę ręcznikiem, pochylić się nad garnkiem z parującą Mgiełką i wdychać jej opary. Ciepłe nasycone jodem, bromem, wapniem i magnezem powietrze spowoduje rozszerzenie oskrzeli, dzięki czemu pierwiastki te zaczną głęboko wnikać w najdalsze zakamarki dróg oddechowych.

Sól natomiast nie jest związkiem lotnym i pozostanie w garnku z którego paruje Mgiełka.

Zabieg ten będzie bardzo efektywny i zalecany jest szczególnie tym którzy z jakichś względów powinni ograniczać spożycie soli.