zablocka.pl

Zmiana zabarwienia Zabłockiej Mgiełki solankowej i Zabłockiej soli termalnej

Coraz więcej naszych klientów zauważa, że oba te produkty zmieniają swój wygląd, zapach a nawet smak wraz z upływem czasu.

Spieszymy poinformować, że zjawiska te są naturalnymi procesami które nie wpływają na jakość tych wyrobów – o czym informujemy na każdej etykiecie Mgiełki.

Zabłocka Mgiełka solankowa przez miliony lat znajdowała się głęboko pod powierzchnią ziemi. Nie miała ona żadnego kontaktu z zewnętrznym środowiskiem.

Po jej wydobyciu zostaje wlana do butelek. Wraz z upływem czasu pod wpływem światła, temperatury i kontaktu z powietrzem, zaczynają w niej zachodzić rozmaite reakcje chemiczne. Żelazo wytrąca się w delikatny osad. Uwalniają się lotne pierwiastki, a zwłaszcza wolny jod. Powoduje to zmianę zabarwienia od słomkowego poprzez żółty aż do brązowego. Zmianie ulega także smak solanki. Zjawiska te zachodzą powoli – ale szybciej, gdy wraz z ubywaniem solanki w butelce zwiększa się ilość znajdującego w niej powietrza.

Zatem to, że kiedyś kupiłem/am Mgiełkę żółtą a teraz bezbarwną lub odwrotnie – to nie znaczy że ktoś mnie oszukał. To, że kiedyś intensywnie pachniała a teraz nie, także nie świadczy o oszustwie.

Wystarczy poczekać a solanka zacznie żółknąć i coraz intensywniej pachnieć.

Podobne zjawisko występuje w w słoiku Zabłockiej soli termalnej jodowo-bromowej.

Sól ta powstaje w panwiowym procesie gotowania Mgiełki. Po wykrystalizowaniu sól jest śnieżno biała i taka jest pakowana do słoików. Wraz z upływem czasu zaczyna ona żółknąć a potem brązowieć i coraz intensywniej pachnieć.

Jeśli ktoś kupił słoik z białą solą to nie znaczy, że jest ona zwietrzała. Wraz z upływem czasu coraz bardziej będą widoczne zjawiska zmiany zabarwienia i zapachu.

Zjawiska o których piszemy wyżej są charakterystyczne dla wyrobów w 100% naturalnych. Celowo nie dodajemy żadnych środków chemicznych, antyzbrylaczy, emulgatorów i konserwantów które miałyby stabilizować i standaryzować te produkty. Uważamy, że wszelka ingerencja w ich naturalny wyjątkowy i niepowtarzalny skład chemiczny byłaby ze stratą dla ich wybitnych walorów.